Обсерваторія на г. Піп-Іван - Приватна садиба "Дикий мед" - найкраще місце для роботи і відпочинку. Відпочинок у Карпатах, с. Татарів.

Перейти до контакту

Головне меню:

Обсерваторія на г. Піп-Іван

Гора Піп Іван Чорногорський - одна з найвищих вершин Чорногорського хребта (2022 м-коди). Знаходиться на південно-східному кінці хребта, на кордоні івано-франківської і Закарпатської областей. Є третьою по висоті горою України після Говерли і Бребенеськула.

Назва, по відданнях, гора отримала за скелю на вершині, яка була схожа на попа в рясі. Зараз від скелі залишилися лише уламки. На самій же справі старішою назвою гори є «Чорна гора», отримане нею після того, як легендарний Довбуш переміг на ній біса, або "Чорну біду". Назву ж «Піп-Іван» гора отримала після описки при складанні карт. Втім, учені до цих пір з'ясовують, яка назва була дана горі спочатку.

Гора Піп-Іван Чорногорський відома головним чином своєю обсерваторією «Білий слон», що стоїть на самій вершині. Назву обсерваторія отримала, швидше за все, через те, що щозими сильно обростає снігом і льодом, стаючи здалека схожою на великого білого звіра.

Обсерваторію почали будувати в 1936м році, задіявши в її будівництві в основному людей з навколишніх сіл. У 1938м році, 29 липня, відбулося урочисте відкриття. Полягала обсерваторія з п'ятиповерхового готелю, господарських прибудов і башти з телескопом. Башту вінчав 10тіметровий мідний купол, що відкривався автоматично. У будівлі була власна електростанція. Подача води здійснювалася за допомогою двох потужних електронасосів.

У 1939м році будівля перейшла до СРСР. Тут була організована перша в Радянському Союзі високогірна геофизична обсерваторія і метеостанція. Але з початком війни сюди прийшли угорські війська, що влаштували на вершині наглядовий пункт. Після відходу угорців обсерваторія так і не продовжила роботу. Академія Наук України порахувала непотрібною її експлуатацію.

Зараз щороку ведуться розмови по реставрації будівлі обсерваторії на горі Піп-Іван, але поки що – марного. Завдяки унікальній технології споруди будівля все ще стоїть на вершині. Але час бере своє, і здійснений колись колосальний дорогий проект руйнується все більше.


с. Татарів, вул. Женець, 696
Україна, Карпати, Івано-Франківська обл.,
+38 (095) 1371635
+38 (068) 1827934
+38 (034) 3466245
Бронювання:
+38 (099) 0617771
+38 (098) 0310001
Рецепція:
Назад до змісту | Назад до головного меню